Azerbaycan’ın ünlü habercisi İstanbul’a başkonsolos oldu

Azerbaycan halkının Irak Savaşı sırasında analizlerini her gün ekranda merakla izlediği Azerbaycan devlet televizyonu Aztv’nin Ankara temsilcisi Dr. İbrahim Nebioğlu, İstanbul başkonsolosu oldu.
Azerbaycan’ın dünyadaki tek başkonsolosu olarak görev yapacak olan Dr. Nebioğlu, devlet başkanı Haydar Aliyev’in özel kararnamesiyle bu göreve atandı. Türkiye’de 10 yıldır haberci olarak görev yaparken her seviyeden insanla dostluklar kurduğunu belirten Nebioğlu, bu dostluklarını bundan böyle iki ülke ilişkilerinin daha ileri gitmesi için kullanacağını söyledi. Nebioğlu, bir diplomat olarak güzel söz ve temennilerden öte kardeş iki ülke arasındaki ilişkileri daha somut bir zemine oturtacağını ifade etti.
Nebioğlu gazeteci olarak görev yaptığı Türkiye’yi yakından tanıyor. Hemen hemen bütün şehirleri adım adım gezmiş. “Bunun diplomatik faaliyetimde bana büyük yardımı olacak. Ama gazetecilikten ayrılmak hiç de kolay olmayacak.” diyor. Aliyev’in kendini başkanlık sarayına çağırdığında bunun sebebini bilmediğini anlatan Dr. Nebioğlu, “Bu görüşmede İstanbul’a başkonsolosluğu teklifi benim için sürpriz oldu. Rus Çarı Petro’nun ‘şehirler şehiri’ dediği İstanbul’a, Azerbaycan’ın dünyadaki tek başkonsolosu olarak atandığıma inanamadım.” diye konuştu.
Üniversitede öğretim elemanı olarak da çalışan Dr. İbrahim Nebioğlu, 1993 Ağustos’unda Aliyev’in talimatıyla Ankara’da Azerbaycan Televizyonu yurtdışındaki ilk temsilciliğini açtı. TRT’nin kendilerinden 6 yıl sonra Bakü’ye bir temsilci gönderdiğine dikkat çeken Nebioğlu, “Devlet başkanımız Aliyev, Azerbaycan’ın en karışık ve sıkıntılı döneminde beni Ankara’ya göndererek medyaya ve Türkiye’ye verdiği önemi gösterdi.” diye konuştu.

Dr. İbrahim Nebioğlu kimdir?
Azerbaycan’da Petrokimya Enstitüsü mezunu. Ankara’da Aztv temsilciliğinin yanı sıra İngiliz BBC Radyosu muhabiri, Avrasya Gazetesi ve Panorama Gazetesi’nde haberci olarak çalıştı.